عباس فضلی
فوق لیسانس علوم قرآن وحدیث
مربی گروه آموزشی معارف
پست الکترونیک : a.fazli@hums.ac.ir
تعداد بازدیدها: 1237

آخرین بروز رسانی: 1400/06/07

بسمه تعالی 

شرح حال مختصری از دوران زندگی

 

اینجانب عباس فضلی در تاریخ 3/4/1342 در شهرستان دیر چشم به جهان گشودم و تا پایان دوران راهنمایی تحصیلاتم را در زادگاهم سپری نمودم. و در سال تحصیلی 60-59 موفق به اخذ دیپلم در رشته برق از هنرستان فنی جابرابن حیان بوشهر شدم. پس از آن به مدت یک سال و نیم در جهاد سازندگی و کمیته امداد امام خمینی (ره) مسئولیت کمیته فرهنگی را عهده دار و در سال 1361 جهت تحصیل در حوزه علمیه ابتدا وارد مدرسه علمیه شهید دستغیب شیراز و سپس در همان سال به حوزه علمیه قم عزیمت نمودم ، شش سال تلاش علمی دروس حوزه را تا پایان سطح ( کفایة الاصول ) به اتمام رساندم.

با مشورت دوستان در سال 1367 در کنکور سراسری شرکت نمودم و با رتبه بالا به دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران راه یافتم. از هنگام ورود به حوزه تا ورود به دانشگاه در سه نوبت در جبهه های حق علیه باطل به مدت هفت ماه و نیم افتخار حضور داشتم که با احتساب این ایام بقیه مدت سربازی خود را در سپاه ناحیه غرب تهران گذراندم. در ضمن ایام ماه مبارک رمضان و محرم نیز جهت تبلیغ به مناطق جنوبی کشور اعزام می شدم.

با شروع درس در دانشگاه به کارهای علمی خود رونق بیشتری داده و با گذراندن سیر مطالعاتی در زمینه های مختلف دین پژوهشی، جامعه شناسی و روان شناسی فیش برداری کردم. پس از فراغت از دوره ی کارشناسی در سال 1372 به مدت یک سال در دانشگاه پیام نور، آزاد اسلامی، مرکز آموزش و مدیریت دولتی به تدریس دروس معارف اسلامی همت گماشتم.

در سال تحصیلی 74-73 با شرکت در کنکور سراسری کارشناسی ارشد موفق به قبولی در رشته علوم قرآن و حدیث همان دانشکده شده و در تاریخ 29/3/75 از پایان نامه خود با عنوان «علوم قرآن در تفسیر المیزان » دفاع نمودم. در ضمن دو سال تحصیل در دوره کارشناسی ارشد با اقامت در شهرستان قم به درس خارج حضرت آیت الله مکارم شیرازی نیز حضور می یافتم.

در سال 1375 به در خواست دوستان جهت خدمت به استان هرمزگان عزیمت نموده و ابتدا به عنوان کارشناس امور اجتماعی استانداری و پس از آن در تاریخ 15/9/76 به دنبال تآئید صلاحیت معاونت امور اساتید و دروس معارف اسلامی در دانشگاهها به عنوان مدیر گروه معارف اسلامی دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس معرفی گردیده و به عنوان عضو هیئت علمی در آن دانشگاه به تدریس اشتغال یافتم.

در اسفند ماه سال 1376 پایان نامه دوره کارشناسی ارشد از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان به عنوان فعالیت پژوهشی برتر قرآنی انتخاب و آن اداره اقدام به چاپ به صورت کتاب نمود. از آن دوره تا کنون به همکاری با صدا و سیما و گروه مشاوره دانشگاه و مطبوعات استان به ادامه فعالیت در گروه معارف اسلامی اشتغال دارم. حضور در همایش های کشور با ارائه مقاله و مقاله نویسی در مطبوعات استان از دیگر فعالیتهای اینجانب محسوب می گردد. در ضمن در شورای فرهنگی  دانشگاه، هیئت بدوی رسیدگی به شکایات اعضای هیئت علمی، هیئت منصفه مطبوعات استان و اخلاق پزشکی به عنوان عضو اصلی مشغول به کا رشدم.

تا سال 1385 در گروه معارف اسلامی به تدریس اشتغال داشتم. پس از آن عزم تحصیل در خارج از کشور در رشته ی جامعه شناسی دین داشتم که با مخالفت دانشگاه مواجهه شدم و ناچار به ادامه کار شدم ولی با تغییر مدیریت دانشگاه در سال 1391 موفق به اخذ پذیرش دکترا در رشته ی فلسفه در میسور هند شدم. و تاکنون به تز دکترا با عنوان فلسفه عرفانی  مولانا مشغولم.